Energia wiatru

1. Energia wiatru

Kolejnym odnawialnym źródłem energii jest energia wiatru, pochodząca z przemieszczających się mas powietrza. Można powiedzieć, że energia wiatru jest przekształconą formą energii słonecznej. Dlaczego? Ponieważ wiatr jest wywoływany przez nierównomierne nagrzewanie się poszczególnych fragmentów powierzchni kuli ziemskiej.  W mniejszym stopniu wynika on również ze złożonego wirowego ruchu  Ziemi i oddziaływania grawitacyjnego innych ciał niebieskich, znajdujących się w naszym układzie planetarnym. Początkowo energię wiatru wykorzystywano głównie do napędzania wiatraków mielących zboże lub do pompowania wody. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto wykorzystywać wiatr do produkcji energii elektrycznej. Podstawową zaletą energetyki wiatrowej jest niewyczerpalność jej źródła, oraz powszechna dostępność.

 

 

 
                                                                                                                   http://www.globenergia.pl
 
Mapa warunków wiatrowych

W Polsce wyróżniamy 5 stref odpowiadających warunkom wiatrowym. Na podstawie poniższej mapy możemy stwierdzić, że najlepsze warunki do wykorzystania energetyki wiatrowej panują w północnych i środkowych obszarach Polski, natomiast najmniej dogodne na południowym zachodzie. Ponadto około1/3 kraju leży w  strefie korzystnych warunków, do wykorzystania energii wiatru. 

 

 
http://www.builddesk.pl

 2. Turbiny wiatrowe

Turbina wiatrowa jest urządzeniem, które zamienia energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Turbiny wiatrowe dzielimy na:

  • turbiny wiatrowe o poziomej osi obrotu;
  • turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu;
  • turbiny wiatrowe o poziomej osi obrotu wyposażone w dyfuzor.

Najbardziej popularne są turbiny o poziomej osi obrotu, posiadające trzy klasyczne płaty.

 

Budowa turbiny wiatrowej

 

 


 http://postcarbon.pl

 

Taka budowa turbiny, umożliwia konwersję przez generator energii mechanicznej na elektryczną o parametrach odpowiadających częstotliwości i napięciu energii z sieci elektrycznej. Przy zbyt dużej szybkości wiatru, hamulec zatrzymuje turbinę aby nie uległa uszkodzeniu;lub spowalnia obracanie się łopat, przez co utrzymuje ich stałą prędkość obrotową (zależnie od prędkości wiatru) . Ponadto serwomechanizm kierunkuje elektrownią w taki sposób, aby była ustawiona w kierunku wiejącego wiatru. Więc kierunek wiatru nie ma bezpośredniego wpływu na oszacowanie ilości energii  wiatrowej, możliwej do konwersji na danym obszarze, ważne jest tylko jego natężenie. Maksymalna sprawność jakiejkolwiek turbiny wiatrowej wynosi 59%.

 

Schemat przetwarzania energii wiatrowej na elektryczną i przekazywania jej do sieci elektrycznej

 

 

http://www.globenergia.pl

 

Wyróżniamy dwa typy instalacji turbin wiatrowych, są to:

  • instalacje autonomiczne, które zaspokajają zapotrzebowanie na energię jednego gospodarstwa (nadmiar wyprodukowanej energii teoretycznie można gromadzić w akumulatorach);
  • instalacje podłączone do sieci elektroenergrtycznej, które równiez zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne jednego domu, ale nadmiar wyprodukowanej energii sprzedają do sieci elektroenergetycznej.

źródło: K. Lapinski, Praca mgr. "Wykorzystanie metanolu jako paliwa, oraz do produkcji energii elektrycznej za pomocą ogniwa paliwowego typu DMFC" 2011

Statystyki strony:

Dzisiaj: 93
Wczoraj: 122
Obecny miesiąc: 2401
Poprzedni miesiąc: 9072
Obecny rok: 11835
Poprzedni rok: 54363

Wszystkich wizyt: 32418